مصاحبه - گفتگو با سرکار خانم کیوانی - پارک طالقانی
یکشنبه 7 آذر 1395 ساعت 11:34 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست نمایندگی ابوریحان | ( نظرات )
گفتگو با سرکارخانم مرضیه کیوانی ورزشبان بهکاپ پارک طالقانی توسط وبلاگ نویسان پارک طالقانی ....


یکی از ورزش‌هایی که در پارک طالقانی در بخش هم‌سفران انجام می‌شود، ورزش بهکاپ است. بهکاپ ورزشی است که نیاز به امکانات خاصی ندارد. این ورزش به شکلی طراحی‌شده است که افراد در رده‌های سنی و با قوای جسمانی مختلف قادرند به آن بپردازند. ورزش بهکاپ در کلیه سطوحی که در دسترس است، قابل‌اجراست. انجام این ورزش باعث تمرکز، ایجاد آرامش و تقویت قوای فکری می‌شود. بهکاپ می‌تواند اوقات فراغت نوجوانان، جوانان و بزرگ‌سالان را به‌خوبی پوشش دهد.

سرکار خانم مرضیه، ورزشبان پارک طالقانی در رشته بهکاپ هستند. به بهانه آشنایی با این ورزش گفت‌وگویی با ایشان ترتیب داده‌ایم که در ادامه شاهد آن خواهید بود:


یکی از ورزش‌هایی که در پارک طالقانی در بخش هم‌سفران انجام می‌شود، ورزش بهکاپ است. بهکاپ ورزشی است که نیاز به امکانات خاصی ندارد. این ورزش به شکلی طراحی‌شده است که افراد در رده‌های سنی و با قوای جسمانی مختلف قادرند به آن بپردازند. ورزش بهکاپ در کلیه سطوحی که در دسترس است، قابل‌اجراست. انجام این ورزش باعث تمرکز، ایجاد آرامش و تقویت قوای فکری می‌شود. بهکاپ می‌تواند اوقات فراغت نوجوانان، جوانان و بزرگ‌سالان را به‌خوبی پوشش دهد.

سرکار خانم مرضیه، ورزشبان پارک طالقانی در رشته بهکاپ هستند. به بهانه آشنایی با این ورزش گفت‌وگویی با ایشان ترتیب داده‌ایم که در ادامه شاهد آن خواهید بود:

 

لطفاً خودتان را معرفی کنید:

سلام دوستان مرضیه هستم یک هم‌سفر؛ آخرین آنتی ایکس مصرفی مسافرم تریاک بود. ایشان با روش DST و با داروی اپیوم و باراهنمایی آقای مجتبی دهقانی و من هم به‌عنوان هم‌سفر باراهنمایی خانم سمیرا خلیلی به مدت پانزده ماه سفر کردیم و در حال حاضر مدت شش سال و شش ماه است که رها هستیم؛ در ضمن ایشان به مدت چهار ماه است که از بند نیکوتین رها هستند.

بهکاپ چیست؟

ورزش بهکاپ، شاخه‌ای از ورزش گلف است. در ورزش گلف نیاز است که زمین چمن بسیار بزرگی در اختیار ورزشکاران باشد؛ اما در ورزش بهکاپ، قوانین و شرایط بازی به شکلی طراحی‌شده است که برای همه قابل‌استفاده است. این ورزش قابل‌استفاده برای همه مسافران و هم‌سفران است و نیاز به آمادگی جسمانی بالا ندارد. امکانات اولیه انجام این بازی بسیار کم‌هزینه است و از طرفی در هر زمینی با هر ابعادی قابل انجام است مثل زمین آسفالت، چمن، موکت، زمین‌های خاکی و ... این ورزش برای افزایش قدرت تمرکز و کنترل جسم و ذهن بسیار کارآمد است.

از چگونگی آغاز این ورزش در پارک طالقانی توضیح کوتاهی بدهید و اینکه چگونه شما به‌عنوان ورزشبان بهکاپ منصوب شدید؟

خانم آنی کماندار از یکی از مربیان این رشته در فدراسیون دعوت به عمل‌آورند و ایشان به ما آموزش دادند؛ اما مدتی بعد بنا به دلایلی ایشان نتوانستند به آموزش‌ها ادامه بدهند؛ اما این پایان کار این رشته نبود. ما سعی کردیم تا به روند آموزشی خودمان چه از طریق مطالعه قوانین و چه از طریق کلاس‌هایی که در فدراسیون مربوطه تشکیل می‌شد، ادامه بدهیم و مرحله بعد همه تلاش ما این بود که آموخته‌های خود را به دیگران منتقل کنیم. بهکاپ ورزشی است که اگر کسی از دور به آن نگاه کند، نمی‌تواند هیجان نهفته در آن را احساس کند؛ ولی وقتی‌که کسی واردش می‌شود، تازه احساس می‌کند که با خودش روبرو می‌شود و معایب خود را می‌بیند. وقتی‌که قرار باشد انسان تمرکز بگیرد، در لحظه‌ای که قرار است ضربه‌ای را بزند، دقیقاً نقطه‌ای است که انسان می‌تواند به خیلی از زوایایی که شاید برایش قابل حس نبود، دست پیدا کند. برداشت خود من از بهکاپ همین بوده است. در کل بهکاپ ورزشی است که با تمرین خیلی کم، می‌توان به بخش اعظمی از نتایج دلخواه رسید و کم‌کم مهارت لازم هم به دست خواهد آمد و در همین راستا، فرد ضربه‌هایی را می‌زند که شاید هرگز در تصورش نمی‌گنجید که توانایی آن را داشته باشد. مثل سایر آموزش‌های کنگره که جهان‌بینی خاص خود را دارد که منتج به کسب حال خوش می‌شود، بهکاپ هم در کنار همه آموزش‌ها و قوانین مربوط به آن و زدن ضربه مناسب، می‌تواند بسیار کمک‌کننده باشد.

خانم مرضیه شما دقیقاً به جهان‌بینی ورزشی اشاره کردید و من می‌خواستم به‌عنوان سؤال بعد این مورد را از شما بپرسم. از صحبت‌های شما این‌طور نتیجه می‌گیرم که در این رشته ورزشی هم جهان‌بینی می‌تواند نقش کلیدی داشته باشد.

دقیقاً همین‌طور است. در این ورزش داشتن تمرکز بسیار مهم است و همان‌طور که آقای مهندس در سی دی تن‌به‌تن اشاره می‌کنند که خودمان باید با آن مسائلی که مربوط به ماست روبرو شویم، این ورزش آن فرصت را برای ما ایجاد می‌کند که با خودمان روبرو شویم که چقدر تمرکز داریم. شاید در یک تمرین ساده که در حال انجام هستیم، وقتی متوجه می‌شویم که چند نفر دارند به ما نگاه می‌کنند، نمی‌توانیم ضربه‌ای را که همیشه گل می‌کردیم، به گل بنشانیم. این دقیقاً همان نقطه‌ای است که ما متوجه می‌شویم که می‌بایست بیشتر روی خودمان کارکنیم. درواقع همه مسائلی که در حین بازی پیش می‌آید، هرکدام از آن‌ها به طریقی ما را به خودمان رجوع می‌دهد و با آموزش‌هایی که کنگره 60 در اختیار ما می‌گذارد می‌توانیم همه‌ی آن‌ها را بازنگری کنیم.

 

استقبال هم‌سفران از این ورزش چگونه است؟

خدا را شکر تا به اینجا خوب بوده است. ازآنجایی‌که این ورزش نوپاست، آشنایی با این ورزش کم است؛ اما قطعاً به‌مرور استقبال بیشتر خواهد شد. در حال حاضر سه تیم در این رشته ورزشی تشکیل‌شده است، تیم افسریه، تیم استاد معین و تیم شهر قدس.

 

 تأثیر خدمت به دیگران در زندگی شخصی و اجتماعی شما چگونه بوده است؟

ما یاد گرفته‌ایم که هر جایگاهی که در کنگره 60 کسب می‌کنیم برای این است که خودمان آموزش بگیریم. من خیلی خوشحالم که این فرصت در اختیارم قرار گرفت تا بتوانم کاری انجام بدهم و قطعاً هر کاری که انجام می‌دهیم نتیجه‌ی آن را خواهیم دید. در کنگره حتی اگر بخواهیم دو صندلی را جابجا بکنیم، نتیجه‌اش را می‌بینیم، البته اگر از اعماق وجودمان باشد. امیدوارم که این حرکت کوچک من خیروبرکت داشته باشد و در درجه اول خودم آموزش بگیرم.

خانم مرضیه عزیز، لطفاً نظرتان را در خصوص هم‌سفران شهر قدس که امروز در این رشته ورزشی فعالیت خودشان را شروع کرده‌اند، بفرمایید.

هم‌سفران شهر قدس بسیار پرانرژی و شاد هستند و حس بسیار مثبتی دارند. ادب کنگره‌ای را به‌وضوح در آن‌ها می‌توان دید و البته پشتکار آن‌ها هم ستودنی است. امیدوارم که در ادامه شاهد حضور مستمرشان باشیم و پشتکارشان ضامن موفقیتشان در همه‌ی زمینه‌ها باشد.

 

در انتها اگر صحبتی دارید، بفرمایید.

از شما تشکر می‌کنم و برای همه آرزو می‌کنم که به آن جایگاهی که می‌خواهند برسند و در انتها از مهندس دژاکام، خانم آنی، خانم آنی کماندار، خانم شانی و آقای امین که واقعاً خالصانه و باانرژی بسیار بالایی کنگره را در همه زمینه‌ها رشد می‌دهند، خیلی تشکر و قدردانی می‌کنم.

 

من هم به‌نوبه خود از همه تلاش‌های خالصانه شما در جهت انتقال دانش و آموخته‌هایتان به هم‌سفران کنگره 60 تشکر کرده و آرزوی کسب جایگاه‌های بالاتر را برای شما دارم.

 

تهیه گزارش: همسفر اکرم

نمایندگی شهر قدس

منبع : سایت کنگره 60

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مصاحبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
نظرات پس از تایید نشان داده خواهند شد.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic