نوشتار سی دی تشخیص
سه شنبه 17 بهمن 1396 ساعت 05:10 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر مریم (لژیون ششم) | ( نظرات )

اگر در کنگره بحث روان و فیزیولوژی می کنیم،
 هدف ما رسیدن به علم زندگی کردن استبحث جهان‌بینی، روان و فیزیولوژی (جسم) یک هدف وجود دارد و این‌که باید دانست، بزرگ‌ترین علم، علم زندگی کردن است و تمام علوم در خدمت انسان است، که انسان بتواند در صراط مستقیم، در جهت درست و خوب و عدل به حیات خود ادامه دهد و همه در خدمت علم  درست زندگی کردن هستند و درنهایت همه در خدمت انسان هستند. علم زمانی بدرد می‌خورد، که در خدمت انسان باشد. علم طب، برای بهتر زیستن انسان‌ها استفاده می‌شود و تمام علوم دیگر هم این‌گونه هستند و هنر هم همین‌طور است و همه در جهتی به انسان کمک می‌کنند، که انسان بتواند به صلح و آرامش برسد و درست زندگی کند. تمام انبیاء الهی هم، همین حرف را زده‌اند و همین را می‌خواهند و خدا نیز از انسان همین را می‌خواهد، که فساد، عهدشکنی و غیبت نکنید. درس‌هایی که مهندس می‌دهند، که ما چگونه زیستن را بیاموزیم و هدف همین است.جهان‌بینی؛ برای این‌که ما عالم و فیلسوف شویم نیست، ما فقط می‌خواهیم، بدانیم کدام درست و کدام غلط است. خیلی از مسائل غلط است، امّا ما خیال می‌کنیم درست است، این باور و اندیشه انسان است، که فکر می‌کند درست است.در ابتدا برای درمان اعتیاد، جناب مهندس شک داشتند، که آیا درست و یا غلط است، که بزرگان می‌گویند: تا از شک عبور نکنی به‌یقین نمی‌رسی. که این شک، یک شک واقعی بود، یعنی؛ مهندس بارها اقدام به ترک اعتیاد کرده بودند، که ۱۲ سال هم طول کشیده بود، تا آن زمآن‌که خداوند خواست، درمان شروع شود و وقتی‌که به درمان رسیدند، آن موقع توانستند، بین درست و غلط مقایسه کنند. آن روشی را که خود طی کرده و به درمان رسیده بودند، را با روش‌های قبل از آن‌که به نتیجه نرسیده بودند و به‌عنوان یک (قاضی و ناظر) به آن‌ها نگاه کردند و این کار بسیار ساده‌ای است. مثل این‌که؛ یک هندوانه سالم را با یک هندوانه خراب را به‌راحتی می‌توانید از هم تشخیص دهید، که کدام سالم و کدام گندیده است. زمانی نمی‌توان تشخیص داد، که کدام سالم و کدام خراب است، که (معیار) نداشته باشیم. یعنی؛ زمانی که همه هندوانه‌ها خراب باشند و ما هندوانه‌ی سالمی نداشته باشیم، که بخواهیم تشخیص دهیم، حتماً باید همه هندوانه‌ها خراب باشند و این‌گونه پوسیده باشند، ولی زمانی که یک هندوانه سالم در کنار آن‌ها ببینیم، همه قادر هستیم تشخیص بدهیم که کدام خوب و کدام خراب است.زمانی که مهندس به درمان رسیدند، به‌راحتی متوجّه شدند، که کدام راه درمان درست است و کدام راه درمان غلط است و در آن زمان بود، که شک کردند، شکی که به‌یقین تبدیل شد. روشی که برای درمان‌های اعتیاد در تمام دانشکده‌ها تدریس می‌شود، مانند؛ سم‌زدایی و یا یو آر دی  که فهمیدند  همه غلط است و آنجا بود که از شک گذشتند و به‌یقین تبدیل شد و آغاز دیدگاه مهندس دررسیدن به‌یقین بود. خیلی از مسائل از دیدگاه ما درست است، امّا در اصل غلط است. اگر گفته می‌شود،  جسم، روان، جهان‌بینی، روی تک‌تک آن‌ها کارشده است، اگر به جسم نگاه کنیم، خواهیم دید، که علم پزشکی کارهای زیادی کرده است، مثلاً طول عمر را بالابرده است، که در قبل حدود ۴۰ سال بود، امّا امروز تا ۷۰ سال هم ادامه دارد و می‌بینیم که خیلی از مطالب هم در علوم پزشکی هنوز راه درمان ندارد، هنوز درمان سرطان، ام‌اس، آلزایمر و خیلی از بیماری‌های دیگر پیدا نشده است.
مطالبی که در جهان‌بینی است، برای شناخت خود انسان است و تمام مطالب جسم، که در مورد کلسیم و تغذیه درست و مناسب صحبت شد، که چگونه جسم خود را سالم نگه‌داریم. ما پزشک بیماری داریم، وقتی بیمار هستیم، پیش آن‌ها می‌رویم که چه‌کار کنیم، تا خوب شویم، امّا پزشکی که چه‌کاری انجام دهیم، تا بیمار نشویم را نداریم، باید خودمان خوب جستجو کنیم. در تمام این دوران، حتّی از زمان ابن‌سینا تابه‌حال، مسئله یبوست بوده است، که با مصرف بسیاری از روغن‌ها هم درمان‌نشده است، ولی مهندس به‌راحتی با دارو دی سپ ۹۵% از مشکلات افراد را حل کرده‌اند، روی روش تغذیه سالم،  کارکرده‌اند، حتّی روی مسئله خوردن چربی‌های سالم حیوانی که امروزه دکترها می‌گویند؛ مصرف نکنید، این اشتباه است، در اصل باید چربی و کره‌های حیوانی سالم را استفاده نمود تا بدن فقیر نباشد و تمام این نکات برای سلامتی خودمان است. همان‌طور که برای درمان اعتیاد خودمان قدم گذاشتیم، روی مسائل دیگر هم خودمان، باید قدم بگذاریم. حال زمانی که روی جهان‌بینی خودمان کار می‌کنیم (۵ حس درون و ۵ حس بیرون و کالبدها و خواب) همه برای شناخت خودمان است. اگر بخواهیم به خدا برسیم، اوّل باید خودمان را بشناسیم، اگر بخواهیم درست زندگی کنیم باید خودمان را بشناسیم.  آیا بعد از مرگ زنده هستیم یا نیستیم را باید بدانیم. اگر ما یک فیزیکدان درجه‌یک هم باشیم، امّا روش درست زندگی کردن را ندانیم، به هیچ دردی نمی‌خورد. خیلی مهم است که انسان خوب کار کند وزندگی خوب هم داشته باشد، خیلی اندک پیدا می‌شود. رسول اکرم هم خوب کار می‌کردند و هم خوب زندگی می‌کردند و بزرگ‌ترین کارهای جهادی را هم انجام می‌دادند و حضرت علی هم همین‌گونه زندگی می‌کردند و این هنر زندگی کردن مهم است. اگر ما خیلی پول داشته باشیم، ولی بلد نباشیم که چگونه زندگی کنیم هیچ فایده‌ای ندارد. پس بالاترین علم " علم زندگی کردن " است و تمام علوم در خدمت درست زندگی کردن است و در راه صراط مستقیم، که آن چیزی که در کتاب آمده عمل کنیم، نه آن چیزی که خودمان می‌خواهیم. صحبت در مورد حواس به خاطر این شناخت است. در دنیا هیچ‌چیز وجود ندارد، مگر در اندیشه ما باشد. چیزهایی که در دنیا است، در تفکّر و اندیشه ما است. ما در اندیشه یک میز را ثابت می‌بینیم، امّا میز ثابت نیست، اگر وارد جهان میز شویم، خواهیم دید، مولکول‌های آن کاملاً در حال جابه‌جایی هستند، ولی چون در ذهن ما میز ثابت است، آن را ثابت می‌بینیم، هر اندیشه‌ای را که تصور کنیم وجود دارد، یعنی؛ هر چیزی که در اندیشه خود داریم در هستی همان‌گونه است، حتّی خیال کردن هم وجود دارد.
آخرین مراحل جسم فرمان فکر و عقل است. در قبل گفته شد؛ که آخرین مرحله‌ای که انسان کامل می‌شود، مرحله‌ای است، که آموزش‌هایش تکمیل می‌شود و انسان کامل می‌شود. یعنی؛ آخرین مرحله‌ای که انسان به بهترین نوع آرایش در بیاید. حال برای یک خانم شب عروسی که آرایش می‌کند، بهترین نوع آرایش می‌شود. حال انسان در هستی در آخرین مرحله که قرار می‌گیرد و از فرشتگان هم بالاتر شود، که وارد نفس مطمئنه شود، آن زمانی است که انسان وارد فرمان عقل می‌شود، " یعنی وادی ششم " پیرامون بعد خویش، بعد از انتقال و مرگ " تفکّر و تعقل " او وارد مرحله‌ی دیگر می‌شود، یعنی؛ " شو شود " و هر چه که فرمان دهد آن شکل می‌گیرد. اندیشه موقعی که به‌فرمان برسد، حتّی اگر گوزنی با ۱۱ تا شاخ بخواهد ایجاد می‌شود. حال ما هر چه که در این بعد می‌سازیم، باید از تفکر و خیال ساخته شود و در تفکّر ذهن خودمان، اشکال دیگری دارد، اما قابل‌رؤیت است و وقتی به‌فرمان عقل برسیم، تمام‌کارهایی که انجام می‌دهد، معقول است و خواسته‌ی غیرمعقول ندارد و نه  در مرحله‌ی نفس اماره و نه نفس لوامه است، بلکه وارد نفس مطمئنه و وارد بهشت شده است، اگر چیزی در اندیشه باشد حتماً وجود دارد، حتّی اگر ما در این بعد با چشم‌های جسمی نبینیم، در بعد دیگر گفت‌وگوهای متعددی وجود دارد. ما در این بعد هستیم خیال می‌کنیم، که این بعد حقیقی است و کسانی که در بعد دیگر هستند، خیال می‌کنند که آن بعد فقط حقیقی است، ولی هر دو حقیقت دارد. حال زمانی که خواب می‌بینیم، اصلاً خیال نمی‌کنیم که خواب می‌بینیم، سر کلاس نشسته‌ایم و درس می‌خوانیم و می‌گوییم، که این بعد حقیقی است، حال نمی‌دانیم که کدام حس‌ها، ۵ حس ظاهر و یا ۵ حس درون حقیقت دارد. وقتی خلقت را بررسی می‌کنیم، به یک تعادل اندیشه می‌رسیم و کسانی که در بعد دیگر هستند، همین فکر را انجام می‌دهند و حال عالم برزخ یا بهشت یا خواب یا بعد دیگری نمی‌دانیم که حقیقت این جهان یا جهان دیگر و سیر و سلوک در جهان دیگر است. یکی از مسائل مهم عرفان است. مهم‌ترین شاهکار این است، که فهمیده بودند که ابعاد دیگری هم وجود دارد و گاهی به ابعاد دیگر هم می‌رفتند. 

شیخ سهروردی در مورد این موضوع می‌گوید: حال گویی آدم‌ها نمی‌خواهند بفهمند. 

حکما دودسته هستند: حکمای بحثی و حکمای ذوقی و این‌ها حکیمانی هستند، که همان‌طور لباس خود را عوض می‌کنند و از جسم خود خارج می‌شود، جهان‌های دیگری می‌روند و اطّلاعات کسب می‌کنند. حال سهروردی؛ تمام کتاب‌هایی که نوشته این نیست، که از روی یک نوشته خوانده است و یکی از علما ذوقی به‌حساب می‌آیند. 
درک این موضوع‌ها سخت است و باید ساعت‌ها در مورد این قضیه فکر شود و بحث حس همچنان ادامه دارد و پیشرفت علوم از طریق بحث حس انجام می‌گیرد و باید انسان‌ها به این حس‌های درون و برون وارد شوند و به خلقت و ایمان و هستی بیشتر فکر کنند.

باید تفکّر کنیم که در پشت پرده، پرده‌های دیگری هم وجود دارد. 


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی و جهان بینی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر نرگس لژیون نهم سه شنبه 24 بهمن 1396 11:46 ب.ظ
بسیار آموزنده بود ممنون
اعظم کمک راهنمای لژیون یکم چهارشنبه 18 بهمن 1396 11:25 ب.ظ
خدا قوت خانم معصومه عزیز
همسفر معصومه .لژیون هشتم چهارشنبه 18 بهمن 1396 08:39 ق.ظ
خدا قوت و سپاس از خدمتگزاران عزیز
همسفر نرگس کمک راهنما لژیون دوم چهارشنبه 18 بهمن 1396 02:49 ق.ظ
خداقوت بسیار عالی بود
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic