خلاصه سی دی آسیب شناسی
پنجشنبه 16 آذر 1396 ساعت 08:45 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر معصومه | ( نظرات )

ما یک مثلث داریم مثلث فضولی که ساق‌های آن را دو نفر که دارند باهم صحبت می‌کنند تشکیل می‌دهند قاعده مثلث کسی است که از اصل موضوع خبر ندارد و هیچ ربطی به موضوع ندارد اظهارنظر می‌کند.

سلام دوستان حسین هستم یک مسافر
امیدوارم حال همه ی شما خوب باشد , حال من هم خوب است .
مبحثی که میخواهم راجع ان صحبت کنم مربوط به اسفندماه سال 1384 میباشد ، اما قبل از ورود به متن این پاراگراف و موضوع بحث ، میخواهم کمی تحت عنوان مثلث فضولی صحبت کنم ( البته فضولی انواع و اقسام دارد ) فضولی چیزی است که دو نفر یا دو گروه با همدیگر صحبت میکنند که این دو نفر یا دو گروه میشوند ساق این مثلث و قاعده این مثلث میشود کسی که در این موضوع و بحثی که  به ان ارتباطی ندارد و وارد صحبت میشود , این میشود فضول ، و این موضوع را ما خیلی در جامعه داریم و خیلی مشاهده میکنیم .
این فضولی در همه جا صادق است و از محیط خانواده شروع میشود تا محیط بیرون ،کار و اجتماع و ... ادامه دارد .
فضولی یعنی اظهار فضل کردن .
وقتی دو نفر با هم صحبت میکنند و شما وارد ان بحث میشوی ممکن است طرف یکی از انها را بگیری و طرف مقابلی که طرفش را نگرفتی ممکن است با شما پرخاش کند و یا خیلی مسائل دیگری پیش اید .
البته قصد صحبت من این است که بعضی از نقاط برای ما روشن است که ما این مسائل را فرا بگیریم و ان مسائلی که به ما مربوط نیست به ان ورود نکنیم .ما باید سعی کنیم از قضیه ای که به ما ارتباط  ندارد در ان دخالت نکنیم .
این موضوع در جامعه خیلی زیاد اتفاق می افتد بین اعضای خانواده ،دوستان ،محل کار و همه جا این موضوع شاید برای ما اتفاق می افتد و این موضوع از کم دانشی و از کم علمی ما است و به این موضوع یک عمل سالم اتلاق نمیشود و در کل یک عمل ناسالم است و باید دقت کنیم و به فهم این موضوع برسیم همانطور که در حرمت کنگره 60 داریم ؛ بدون اجازه سخن گفتن , یا حرف دیگران را قطع کردن ( چیزی که به ما مربوط نیست بهتر است در مورد ان سکوت کنیم و ناظر باشیم و دخالتی نکنیم ؛ اگر از ما اظهار عقیده خواستند , میتوانیم وارد ان صحبت و موضوع شویم ).
نکته مهم : برای حفظ شخصیت خودمان کارهای که به ما مربوط نیست و ارتباطی ندارد ، نباید خودمان را وارد ان مسائل کنیم و اظهار فضل کنیم .( فضولی از فضل می اید یعنی کسی که فضولی میکند یعنی اظهار فضل میکند  ).
 ((اما متن پارگراف و مبحث اسیب شناسی ))
"" علم و دانش پیچیده نیست ، هر چیزی کلیدی دارد ، اگر کلید ان را پیدا نمائید ، ان هنگام میتوانید کار با ارزشی بنمائید و در این راه با انانی که درس درستی دریافت نموده اند و با تلاش و پژوهش خودشان به ان علم و دانش افزوده اند , میتوانند با امتحان و ازمایش  درست ، کار بسیار عظیمی انجام بدهند ( این بحث مربوط به پیدا کردن کلید و دانش و علم میباشد ). ""
همانطور که  اگر ما بخواهیم هر دری را باز کنیم کلید مربوط به خود را دارد ؛ یا هر قفلی را بخواهیم باز کنیم کلید مربوط به خود را دارد و متاسفانه در زندگی امروزه قفل ساز زیاد داریم ولی کلید ساز خیلی کم داریم ( همه به عناوین مختلف حتی در زندگی خود دارند قفلهای متعددی را ایجاد میکنند یعنی بندهایی را دارند به دست و پای خود میزنند ).
علم و دانش یعنی دانستن و این شامل مسائل روزمره ی زندگی ما هم میشود و این فقط علم ملوکولی ، اتمی ، سلولی ، بیولوژیکی و ... نیست و شامل همه ی مسائل بصورت علم میشود .
اگر ما کلید گاو صندوقی را داشته باشیم راحت میتوانیم درب ان را باز کنیم ، ولی وقتی کلید ان را نداریم باید ان را منفجر کنیم و یا با ید با پتک و چکش درب ان را باز کنیم و در این صورت ممکن است محتویات گاو صندوق هم اسیب ببیند و یا حتی اگر کلید درب خانه اگر نباشد با چه مشکلاتی مواجه هستیم ؛ بنابراین علم و هر نوع مسئله ای که ما داریم به همینطور است ؛
مثلا اگر ما یک بدهی داریم میتوانیم این بدهی را به عناوین مختلف پرداخت نمائیم و برای ان برنامه ریزی کنیم و یا اگر میخواهیم یک پولی را قرض کنیم , بهترین وضعیت اینکه یک راهی را پیدا کنیم که این پول قرضی کمترین اسیب را به ما بزند ( مثلا برای تهیه یک پول , شخص اولین کار که به ذهنش میرسد اینکه پولی را نزول کند و یک نوع قفل را برای خود درست میکند و یا شخص دیگری این پول را از یک بانک مطالبه میکند با بازپرداخت 30/ و یا از بانک دیگری با باز پرداخت 18 و یا * / و یا از طریق دیگری با سود 4/ تهیه میکند و یا از چند قرض الحسنه مبالغی را تهیه میکند و کمترین یا هیچ سودی  را پرداخت نمیکند ، پس برای تهیه یک پول چندین راه وجود دارد و یا حتی شخص دیگری این مبلغ مورد نظر را از چند نفر از دوستان خود به مدت زمان مشخص قرض میکند و بجای اینکه ماهیانه سودی را پرداخت نماید , ماهیانه قسمتی از بدهی خود را به دوستان پرداخت میکند .
پس برای هر مسئله و موضوعی ما راههای متفاوتی داریم ؛ بنابراین هر قفلی یک کلیدی دارد و یک فاعل دارد ( فاعل یعنی انجام دهنده کار یا کسی که قفل را باز میکند ) .
حالا قفل و فاعل و ما هستیم ، حالا فاعل باید بگردد که کلید این قفل را پیدا کند ، همیشه کلید اما
ده نیست ؛ باید جستجو کند که بهترین نوع کلید را پیدا کند تا بتواند ان قفل را باز کند و این یک مسئله بسیار مهم و اساسی میباشد .
مسئله دیگر , حالا شما بعنوان فاعل میخواهی قفلی را باز کنی ، باید چکار کنید ؟
اولین چیزی که در هر کجا شرط اول است , جمع اوری اطلاعات است ؛ قبل از جمع اوری اطلاعات خود شما باید بدانید که چی میخواهید ، یعنی صورت مسئله ی موضوع را به گونه ای طرح کنید که یک قسمتهای معلوم و یکسری چیزها مجهول باشند ، یعنی ببینی چه میخواهی , یعنی صورت مسئله موضوع حل بشود .
گاهی اوقات صورت مسئله موضوع را شما به گونه ای طرح میکنید که اصلا قابل حل نیست (خیال نکیند فقط ادمهای معمولی اینکارها را انجام میدهند , حتی بزرگترین بزرگان علم و دانش هم مرتکب چنین اشتباهاتی میشوند و صورت مسئله را غلط مطرح میکنند .
از جمله صورت مسئله ای که غلط مطرح شده ؛ همین مسئله اعتیاد خودمان میباشد و یک صورت مسئله بسیار غلط مطرح شده ( حالا این صورت مسئله غلط از طرف انیستیتو سوء مصرف مواد مخدر نایدا امریکا هم مطرح شده است ) حتی تما دانشگاههای مهم از جمله دانشگاه هاروارد ، کمبریج انگلستان و حتی دانشگاه تهران و ... همه این صورت مسئله را به صورت نادرست مطرح و بیان کردند و به همین دلیل میگویند اعتیاد درمان ندارد ، چون صورت مسئله اینگونه مطرح شده که فرد مصرف کننده یک مقداری سم در اثر استفاده از مواد مخدر وارد بدن خود کرده و ما اگر این سم را از بدن شخص خارج کنیم ، شخص خوب میشود .( پس غلط بودن صورت مسئله میتواند در سطح جهانی هم مطرح شود همانگونه که صورت مسئله اعتیاد غلط مطرح شده است ) .
پس طرح صورت مسئله گاهی اوقات ممکن است غلط بیان و مطرح بشود و در کل باید صورت مسئله جوری مطرح شود که قابل حل باشد .
بعضی از صورت مسئله ها را هیچ کس نمیتواند حل کند ، چون صورت مسئله از بیخ و بن غلط مطرح شده است .
وقتی ما از بیخ و بن مطرح میکنیم که اعتیاد یک بیماری مرموز, لاعلاج و پیش رونده است ، یعنی اینکه این مسئله اصلا قابل حل نیست و یعنی استخوان لای زخم تا ابد می ماند .
بنابراین وقتی صورت مسئله را خواستید مطرح کنید , باید برای طرح هر صورت مسئله ای اطلاعات جمع اوری کنید ؛ حتی برای یک ازدواج , یا جدایی یا برای سرمایه گذاری و شراکت و یا سفر به خارج باید حتما جمع اوری اطلاعات انجام بدهید و باید اطلاعات جامع راجع ان موضوع جمع اوری کنید و بعد از جمع اوری اطلاعات باید ان موضوع را اسیب شناسی کنید ( البته اسیب شناسی یا پاتوفیزیولوژی مال اسیب شناسی جسمی است ولی ما برای هر کاری اسیب شناسی داریم و باید به معضلات و مشکلات ان پی ببریم و بدانیم از کجا ما ضربه میخوریم و دچار مشکل میشویم و این مشکلات ممکن است، چه عمقی را داشته باشد و همه ی اینها را باید بررسی کنیم .
"مثلا برای گرفتن یک وام , بررسی کنیم که چقدر باید باز پرداخت بدهیم و چقدر باید قسط بدهیم و از کجا باید این قسط را تهیه کنیم و یا اگر دو قسط را نتوانم پرداخت کنم و ... و در کل ایا میتوانم این کار را انجام بدهم و یا نمیتوانم . پس باید اسیب شناسی کنم و باید با عقل برنامه ریزی کنیم .
پس در حل هر صورت مسئله ای ، اول باید جمع اوری اطلاعات کنیم و بعد مسئله را اسیب شناسی کنیم و بعد از این دو مرحله باید نقشه راه و حرکت و یا پروتکل را بدهیم .
بعد از جمع اوری اطلاعات و اسیب شناسی ما باید نقشه راه را مطرح کنیم که چگونه میخواهیم عمل کنیم ؛
مثلا من میخواهم این وام را بگیرم , پروتکل ان چگونه است ؟
برای انجام هر کاری که میخواهیم انجام دهیم باید پروتکل ان را ترسیم کنیم .
بعد از سپری کردن این سه مرحله ( جمع اوری اطلاعات , اسیب شناسی و نقشه راه ) باید موضوع را به اجرا در اوریم و باید حتما این قضیه را به اجرا در اوریم .
حالا در صورت مسئله اعتیاد ، نقشه راه و اجرا ، در هر کدام از این موضوعات درست عمل نکرده باشید به شکست منجر میشوداگر صورت مسئله یا نقشه راه یا اجرا غلط باشد با شکست مواجه میشویم 
صورت مسئله اعتیاد را در نظر بگیریم ؛ اگر صورت مسئله اعتیاد اشکال دارد قطعا پروتکل هم اشکال دارد و اجرا هم صد در صد اشکال دارد .
در سطح جهانی صورت مسئله اعتیاد دچار اشکال است ، پس هر چه نقشه راه و پروتکل هم هست ان هم اشتباه است و هر چه هم اجرا میشود ان هم اشتباه است ؛ به این دلیل که صورت مسئله اعتیاد بر مبنای سم بودن مواد مخدر مطرح شده است و درمان  بر اساس خارج کردن مواد مخدر و این سم از بدن مطرح شده است .
حتی در طرحهای کلی وقتی صورت مسئله غلط باشد ، پروتکل و اجرا هم غلط میشود .
من اولین کاری که برای ایجاد و بنیان کنگره 60 انجام دادم ، روشن کردن صورت مسئله اعتیاد بود که ان را مطرح کردم یعنی خشت اول و صورت مسئله اعتیاد را در زیر زمین مطرح نکردم و صورت مسئله اعتیاد را بصورت یک مقاله ی علمی در اوردم و به کنگره ی سراسری دانشگاه سیستان و بلوچستان
 بعنوان مقاله در سال 1378 ارائه دادم و دعوت شدم و راجع ان مقاله سخنرانی کردم و امروز 18 سال از این قضیه میگذرد ؛ که تازه این صورت مسئله ی اعتیاد خوشبختانه دارد جا می افتد و خوشبختانه مسولین کشور به این قضیه توجه میکنند و از ما خواستند که پروژه کنگره و متد دی اس تی در جاهای دیگر هم اجرا شود و مسولین بیان میکنند که این طرح ؛ دیگر یک طرح ملی است و جامعه با دید دیگری به این متد می نگرد ؛ پس اگر کمی تفکر کنیم متوجه میشویم که صورت مسئله درست مطرح شده و درست بوده و در ادامه نقاب از رخ بر میگیرد و کم کم دارد خودش را نشان میدهد .
وقتی صورت مسئله را درست مطرح کردیم و پروتکل درست مطرح شد , پروتکل متد دی اس تی است و ضریب 8/ است و پله ها 21 روزه است و اندازگیری و دز مواد اوتی باید مشخص بشود نسبت به انواع مواد مخدر و همه برنامه ریزی این پروتکل و مواد نوشته شده است و حالا این هم مشخص شده می اید روی اجرا ؛
حالا صورت مسئله و پروتکل شما درست باشد ولی اجرا مشکل داشته باشد , باز به مشکل برمیخوریم و در ادامه نتیجه ای ندارد .
این اجرا ممکن است در سطح کلی دچار مشکل باشد یا حتی در یک شرکت خصوصی یا هر جا ممکن است در اجرا دچار مشکل بشود .
بعضی اوقات ما در یک قسمت این موضوع اشکال داریم ، بعضی اوقات ما در هر سه قسمت مشکل داریم و این مسئله بسیار مهمی است که باید به ان توجه و دقت کنیم .
که ما خوشبختانه در مسئله اعتیاد و در کنگره مشخص کردیم و در تمام علم هم این قضیه مطرح است .
"" علم و دانش پیچیده نیست ، هر چیزی کلیدی دارد ""
ما باید برای هر کاری که میخواهیم انجام دهیم و هر نوع برنامه ریزی که میخواهیم بکنیم باید کلید ان را پیدا کنیم و برای پیدا کردن کلید باید صورت مسئله را مطرح و اطلاعات را جمع اوری و اسیب شناسی کنیم و بعد پروتکل ان را بنویسیم و سپس اجرا کنیم .
"" اگر کلیدها را پیدا بنمائید ، ان هنگام میتوانید کار با ارزشی بنمائید ""
موقعی که کلید را پیدا کردید ، میتوانید کار مهم و با ارزشی را انجام بدهید .
لوئی پاستور کلید میکروب را پیدا و کشف کرد و توانست کار با ارزشی را انجام بدهد یا برادران رایت برای پرواز امدند و کلید پرواز را پیدا کردند که تمام پروازهای امروزی با پیدا کردن ان کلید امروز به نتیجه رسیده است و معما چو حل گشت اسان شود .
درمسئله اعتیاد و تعریف اعتیاد هم درکل یک کلمه است ؛ اعتیاد جایگزینی است ، مسمومیت و وابستگی نیست و جایگزینی مواد مخدر بیرونی به جای مواد طبیعی بدن  است ،
پس اگر کلید را پیدا کنید میتوانید کارهای با ارزشی  انجام بدهید و در هر قضیه اگر نتوانید کلید را پیدا کنید نمیتوانید کار مهم و با ارزشی را انجام دهید .
"" و در این راه به انانی که درس درستی دریافت نموده اند و با تلاش و پژوهش خودشان به ان علم و دانش افزودند می توانند با امتحان و ازمایش درست کار بسیار عظیمی انجام بدهند ""
همه درس میگیرند ولی ممکن است درس غلط فرا بگیرند ؛ شما ممکن است تحت اموزشی باشید ولی سالهاست غلط اموزش گرفته اید و تحت اموزش درستی قرار نگرفتید و اموزش معکوس فرا گرفتید .
کسانی که درس درستی اموختند و با تلاش و پژوهش به ان علم و دانش اضافه کردند ؛  میتوانند با ازمایشها و تستهای مختلف به کارهای بزرگی را انجام دهند ( مانند لوئی پاستور , مسئله میکروب را مطرح کرد و درس درستی داد ولی بعد از ان هزاران نفر با درست کردن واکسن ها و داروهای مختلف و کارهای مختلف توانستند کارهای بسیار عظیمی را انجام دهند ؛ یعنی ان کار اولیه باید درست باشد و اگر درس درستی دریافت کرده باشند میتوانند به ان بیفزاید و کارهای بزرگی انجام دهند
 در این راه ان قسمت از خواسته های خداوند هم به انجام میرسد ، که از ناپیدها به پیداها انسی برقرار بنمائید که قابل حس و لمس باشد و هر کلمه جای خود را برای انجام خدمت و وظیفه پیدا کند ""
در ان راهی که اموزش درست بوده و با تلاش و کوشش و تحقیق همراه بوده و به نقطه های عظیمی رسیدند ؛ در این راه ان قسمت از خواسته های خداوند هم به انجام رسیده ( یعنی خداوند هم همین را میخواهد )(خداوند میخواهد انسانها به علم و دانش مسلح شوند ؛ خداوند علم را دوست دارد و به انسان یاد میدهد , وقتی میگوئیم خداوند به انسان اسماء را اموخت , پس دوست دارد انسان علم فرا گیرد و یا میگوید ایا شما تعقل نمیکنید (( لایات لقوم یتفکرون یعنی نشانها مال متفکرین است و یا لایات لقوم یعقلون یعنی نشانه ها مال انهائی است که تعقل میکنند و یا میگوید ایا نادانان با دانایان با هم برابرند ؛ یعنی برای دانایان ارزش قائل است)) ؛ پس خداوند اهمیت زیادی برای علم و دانش قائل است و میخواهد انسانها اموزش ببینند و فرا بگیرند که چکار کنند . پس خواست خداوند این است که انسان در مسیر خودش به کشف مسائل برسد .

"" از ناپیداها به پیداها  ""

یعنی از مجهول به معلوم برسیم ؛ از نیستی به هستی برسیم ,
 همان فلهما فجورها و تقواها ؛ از ناپیداها الهام و القاء بشود به پیداها .
 که قابل حس و لمس باشد ، که هر کلمه جای خود را برای خدمت و وظیفه پیدا کند.
که اینجا کلمه به یک لغت اتلاق میشود و کلمه به عنوان هر انسان میباشد ، چون انسان بعنوان کلمه هم مورد خطاب قرار گرفته است .
که میگوید که انسان افریده شد برای خدمت و برای عبد بودن ، که گفتیم تمام موجودات هستی برای خدمت نمودن خلق شده اند ( مثال یک درخت سیب برای خدمت به انسانها افریده شده چون سیب و میوه میدهد و یا گیاهان و حیوانات دیگر و هستی خودکفا است یعنی خودش خرج خودش را میدهد حالا چه بهتر که برای خدمت جای خود را پیدا کند که بهترین خدمت را انجام میدهد .
" نیروهای عظیمی با توان و پتانسیل بالا را در خدمت عمل و علم ودانش بخوانید و انانی که همیشه می گفتیم ، هستان جایشان را به نیستان که هست خواهند شد می دهند و این چرخه برای خود ، انسانهائی پرورش میدهد که ما هم در حلقه های بعدی به ان آرامش و خواست قوی تر خواهیم رسید "
اینجا بحث اکادمی و دانشگاه هم است ، که میگوید برای اکادمی ، نیروهای متخصص علمی و عملی لازم هستند و اگر اکادمی را احداث کنید میتوانید انها را در رشته های مختلف اموزش دهید .
اندک اندک جمع مستان میرسد           هستان رفتند و نیستان میرسند .
ما یکسری هستان در کنگره 60 داشتیم که الان نیستند و رفتند و قبلا خدماتی را انجام دادند و رفتند و جای انها  کسانی امدند که ان موقع نبودند ، الان هم خیلیها هستند که نیستند و وجود ندارند (ولی ان نیستان هم در اینده می ایند و هستان جای خود را به نیستان میدهند )   ""  و این چرخه  ""
یعنی جهان پس از مرگ ، ما در جهان پس از مرگ در ارامش و فردوس قرارمیگیریم که همه ی ما در اسایش و ارامش دیگری میرسیم .
"" امواج خود انچه را بخواهند برای ما ارسال خواهند نمود و ما هم در تکامل به هم یاری خواهیم نمود ""
امواج همان فلهما فجورها و تقواها ست ، الهام میگردد تقوا و فجور ؛ و ان فجور و ان الهام در تکامل ما را خیلی یاری خواهد نمود .
" لوئی میگوید : پژوهشگر عزیز ، همیشه نمیتوان میکروبها و ویروسها را خورد ، چون این کار ، کار خود انهاست و شما را به مهمانی خود دعوت نخواهند کرد ""
میگوید میکروبها را نمیتوان خورد ، چون خوردن ویروسها کار خود ویروسها است برای همین شما را دعوت نمیکنند .
" پس باید راه درستی بیابید تا از شر آنها راحت شوید ""
پس برای رهائی از دست میکروبها باید راه دیگری را پیدا کنیم ، این نوشته مربوط به سال 1384 میباشد و ما در کنگره ان زمان یکسری ویروس و میکروب داشتیم که می امدند و کارهای ضدارزشی انجام میدادند و دسته جمعی کار می کردند و بچه های تحت درمان را منحرف می کردند و حتی از لباس و پوشش نامناسب هم استفاده میکردند و یک وضعیت نامناسب را ایجاد می کردند و انها برای خود گروه تشکیل داده بودند و متخلف بودند و اینها نقش میکروب و ویروس را داشتند و بیان میشود که نمیشود اینها را خورد و از بین ببرید ، چون خوردن کار همین میکروبهاست و شما را به کارشان دعوت نمیکنند و بیان شد که شما کار دیگری بکنید که از شر این ویروسها نجات یابید و راحت شوید و ان موقع بود که ما در یک وضعیت بحران قرار گرفته بودیم و بعد از تفکر کردن ، دستور تشکیل لژیون را صادر کردم و از میان اعضای خوب ازمون و امتحان گرفتیم و انها را بعنوان کمک راهنما انتخاب  و از انجا لژیونها تشکیل شدند و میکروبها خورده نشد و سم زدائی نشد و با درست شدن لژیونها انها همدیگر را خوردند.یعنی برای اجرای برنامه ها ما نمیتوانیم بعنوان حذفی برخورد کنیم و میکروبها و ویروسها خود باعث حذف خود میشوند .

    (( از اینکه به صحبتهای من توجه کردید از همه ی شما متشکرم ))

تهیه گزارش همسفر سمیرا لژیون /هفتم /

Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: سی دی های آموزشی و جهان بینی،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر جمیله لژیون شماره 6 یکشنبه 19 آذر 1396 04:09 ب.ظ
بسیار عالی بود خدا قوت دوستان گرامی
همسفر نرگس.لژیون هشتم شنبه 18 آذر 1396 01:02 ق.ظ
خانم سمیرا عزیز بسیار عالی بود
همسفر نرگس.لژیون هشتم شنبه 18 آذر 1396 01:02 ق.ظ
خانم سمیرا عزیز بسیار عالی بود
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات