کارگاه آموزشی - خصوصی همسفران
پنجشنبه 5 تیر 1399 ساعت 09:23 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر معصومه | ( نظرات )

نهمین جلسه از دوره بیست وچهارم از سری کارگاه های آموزشی کنگره ۶۰ ویژه همسفران نمایندگی ابوریحان به استادی اسیستنت محترم سرکار  خانم لیلا  و نگهبانی خانم زهرا و دبیری خانم جمیله با دستور جلسه :   آداب معاشرت، ادب و بی ادبی، تعادل و بی تعادلی ،دستور جلسه دوم:مراسم تجلیل  کمک راهنما خانم مرضیه  در روز سه شنبه مورخه 99/4/3 راس ساعت ۱۵ آغاز به کار نمود.


خلاصه سخنان استاد: ادب در لغت به معنی دانش، معرفت و روش پسندیده و در لغت نامه های عربی تمرین دادن نفس و حسن اخلاق شمرده شده است و راهنما ی مردم به سوی کار پسندیده و باز دارنده آنها از کار زشت است. ادب به اخلاق و رفتار پسندیده و مطابق با هنجار اطلاق می شود و مجموعه دانستنی هایی است که انسان را از خطا و لغزش باز می دارد. ادب از علوم است که با استفاده از عقل و تفکر انسان را مصون از ناهنجاری ها نگه می دارد و موجب عزت او می شود اما ساده ترین تعریف این است که به حد و حدود و حریم دیگران احترام بگذاریم. ادب یکی از ارزش های است که همه انسان ها آن را دوست دارند و بی ادبی را مذموم و زشت می دانند و تمام ادیان الهی و خرد جهانی ادب را ماندگارترین میراث انسان می دانند.


در کتاب آسمانی هم به ادب اشاره های زیادی شده و در سوره حجر نیز در مورد آن به وضوع صحبت شده است . روایات و احادیث زیادی هم در این مورد بیان شده و بسیاری از بزرگان در مورد آن صحبت کرده اند و اشعار زیادی در موردش سروده شده است. حضرت علی (ع) در این مورد می فرمایند هر کس ادب ندارد در واقع عاقل نیست و هر چیزی نیازمند خرداست و خرد نیاز مند ادب است. ادب مثل عطر می ماند ما برای خودمان استفاده می کنیم اما دیگران هم از آن لذت می برند و بهترین ادب این است که از خودمان شروع کنیم . آداب معاشرت یعنی من بتوانم قوانین زندگی اجتماعی را رعایت کنم. آداب معاشرت موضوعی است که همه ما باید آن را بدانیم چون موجودات اجتماعی هستیم و برای برقراری ارتباط باهم نیاز داریم که اصول معاشرت را بلد باشیم. آداب معاشرت دوست، می تواند تاثیر چشم گیری در روابطه ما داشته باشد و باعث پیشرفت ما شود و ندانستن بعضی نکات باعث می شود ما در برقراری ارتباط با دیگران دچار مشکل شویم . هدف از آداب معاشرت،  کمک به برقراری بهترین ارتباط با دیگران است. آداب معاشرت در فرهنگ ها و اقوام و کشورهای مختلف متفاوت است. ما فکر می کنیم که ادب یعنی درست صحبت کردن و بی ادبی را  استفاده کردن از الفاظ رکیک می دانیم اما در کنگره یاد گرفتیم که ادب دامنه وسیعی دارد و اگر قوانین و آداب آن مکان را رعایت نکنیم این نشانه بی ادبی است. ما باید آداب و قوانین خانواده، اجتماع، مهمانی ها، گفت و گو فضای مجازی،لباس پوشیدن، غذا خوردن، محیط کار، دانشگاه، تلفن کردن، رانندگی کردن، لژیون، کنگره را رعایت کنیم. تعادل:در لغت به معنی توازن و اعتدال است. از عدل و عدالت می آید. تعادل یعنی پایداری و پایداری نتیجه عدالت است و عدالت یعنی هر چیزی به قدر و اندازه خودش سر جایش قرار بگیرد. چراکه آداب و قوانین یعنی تعادل و رعایت نکردن آنها و نقص قوانین به معنی بی تعادلی است. انسان هایی که در زندگی خودشان چند بعدی هستند و به تمام امور زندگی خود اعم از کار، تفریح، ورزش، آموزش، خانواده، مادیات و معنویات توجه می کنند و نیروهای خود را در بخش های مختلف زندگی تقسیم می کنند و تک بعدی نیستند انسان های متعادلی هستند. پس افراط و تفریط نشانه ی بی تعادلی است. در هر چیزی باید حد آن را نگه داریم. حتی سی دی نوشتن، حتی خدمت کردن باید یک توازن و تعادل بین همه امور زندگی خودمان ایجاد کنیم. برای رسیدن به تعادل و پایداری باید رفتار زشت گذشته خودمان را تغییر بدهیم یعنی صفت خودمان را عوض کنیم من تا نتوانم ظاهر خودم را تغییر دهم تا نتوانم قوانین ساده مثل شال سفید سر کردن را اجرا کنم  نمی توانم باطن و درون خودم را تغییر بدهم. هدف کنگره ترک اعتیاد نیست بلکه در کنار هزاران کاری که در کنگره انجام می شود. اعتیاد هم درمان می شود . هدف کنگره انسان پروری است و برای رسیدن به جایگاه رفیع انسانی باید ضد ارزش ها را کنار بگذاریم که یکی ازاین ضدارزشها اعتیاد است. 

قسمت دوم دستور جلسه: مراسم تجلیل کمک راهنما همسفر مرضیه 

امروز جشن تجلیل از چهار سال خدمت خانم مرضیه،و خدمتگزار فعال هستند لژیون سردار ،رابطه وبلاگ ،مسئول آزمون مجازی ،

به خانم مرضیه رسیدن به این نقطه که تحویل لژیون ایشان است را صمیمانه تبریک می‌گویم. 

آقای مهندس هم فرمودند تجلیل یک کمک راهنما مثل تودیع افراد در مراکز، سازمان‌ها یا ادارات دیگر نیست٬ تجلیل معنی خداحافظی نمی‌دهد٬ تجلیل یعنی اینکه یک نفر این دوره را پشت سر گذاشته و وارد یک مرحله جدید شده است. تمام کسانی که در این دوره چهارساله به‌خوبی خدمت کرده باشند٬ مجری تمام قوانین کنگره باشند٬ توانسته باشند شاگردان خوبی پرورش داده باشند و چه‌بهتر که کمک راهنما هم پرورش بدهند و کسانی که سرشان به کار خودشان بوده یعنی تمام انرژی‌شان را صرف اداره لژیونشان کرده‌اند و در لژیون تنها و تنها هدفشان این بوده که اول خودشان آموزش ببینند و مطالبی را که درگذشته یاد گرفته‌اند٬ برای خودشان یادآوری و تکرار کنند٬ هیچ‌وقت نقطه پایانی برایشان وجود ندارد؛ یعنی همچنان راه برای خدمت کردن برایشان باز است. منتها این قسمت چهارساله کمک راهنمایی را به اتمام رسانده‌اند. من مطمئن هستم راهنماهایی که در این شعبه هستند این شرایطی را که گفتم حتماً رعایت می‌کنند و جزو همین افراد هستند و انشاا...بعد از دوره کمک راهنمایی شاهد خدمتشان در بخش‌های دیگر هستیم


رهایی لژیون دوم 


اولین لژیون ویلیام وایت همسفران با کمک راهنمایی سرکار خانم سمیه 


Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: کارگاه آموزشی - خصوصی همسفران،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فاطمه کمک راهنمای لژیون هشتم پنجشنبه 12 تیر 1399 06:49 ق.ظ
سپاس فراوان خدمت عزیزانی که باعشق خدمت می کنند
همسفر اعظم کمک راهنمای لژیون یکم شنبه 7 تیر 1399 11:18 ب.ظ
ممنون و سپاسگزارم از اسیستانت محترم شعبه خانم لیلای عزیز که جلسه بسیار فوق العاده و آموزنده ای برگزار کردند
ممنون از زحمات و تلاشی که برای برگزاری جشن تجلیل کمک راهنما خانم مرضیه عزیز کشیدند
خداقوت به مرزبانان عزیزمان خانم سمیه و خانم زهرای عزیز
و خدا قوت ویژه به خانم معصومه عزیز مسئول سایت
همسفر پریسا لژیون هشتم شنبه 7 تیر 1399 06:45 ب.ظ
خدا قوت به خانم لیلای عزیز و تمام خدمتگزاران سایت و شعبه ابوریحان
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات