بخشش لذتی دارد که تا نبخشی متوجه لذت آن نمی‌شوی
یکشنبه 31 فروردین 1399 ساعت 09:45 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر افسانه (لژیون هفتم) | ( نظرات )


جلسه مجازی ماهانه لژیون سردار همسفران؛ نمایندگی ابوریحان  با دستورجلسه (کسب روزی و بخشش) در تاریخ 16 فروردین ماه 1399 آغاز به کار کرد.


سلام دوستان لیلا هستم یک همسفر

دستور جلسه این ماه؛ دانایی، دانایی مؤثر (کسب روزی و بخشش) است. درکنگره یاد گرفتیم دانایی یعنی: ماهیت تشخیص خواسته‌ها به هر رنگ و شکل و لباسی و در دانایی مسئله‌ای که خیلی مهم است؛ قدرت تشخیص است..
برای درک بهتر این مقوله استاد امین مثلثی را مطرح کردند که شامل اضلاع تفکر، تجربه و آموزش است و هر ضلع در جایگاه خود ارزشمند است و برای اینکه به دانایی مؤثر برسیم باید هر سه ضلع به‌موازات هم رشد پیدا کنند. من زمانی می‌توانم به دانایی برسم که از مثلث جهالت که شامل منیت، ترس و ناامیدی است؛ عبور کنم. و این کار سختی است و از این موانع که عبور کنم؛ تازه به دانایی می‌رسم. اما این تشخیص به‌تنهایی به درد نمی‌خورد، مگر اینکه بتوانم آن را از قوه به فعل دربیاورم و به عبارتی دانایی من تبدیل به دانایی مؤثر بشود. در مورد بخشش هم آیات و روایات زیادی آمده است که انسان‌ها را به بخشش دعوت می‌کند. من می‌دانم که بخشش خوب است یعنی همان دانایی ولی وقتی به قدرت رسیدم که بتوانم از مالم، قدرتم و آگاهی‌ام ببخشم، آن‌وقت به دانایی مؤثر رسیده‌ام. بخشش لذتی دارد که تا نبخشی؛ هر چه دیگران از بخشش بگویند متوجه نمی‌شوی. مسئله‌ی دیگری که در این دستور جلسه عنوان‌شده است؛ کسب روزی حلال است. به تجربه ثابت‌شده کسانی که دنبال روزی حلال هستند برکت زیادی در زندگی آن‌ها است. کنگره مسیری است که حرکت در صراط مستقیم را به ما نشان می‌دهد. کنگره ابتدای کار ارزش و ضد ارزش را برای من مشخص می‌کند و آرام‌آرام با آموزش‌ها من را از ضد ارزش‌ها دور و در مسیر ارزش‌ها قرار می‌دهد. ما در کنگره یاد می‌گیریم اول پایه‌های مالی خود را محکم کنیم و بعد در جهت بخشش قدم برداریم. آموزش‌های کنگره همه‌ی ابعاد زندگی ما را در برمی‌گیرد و همه‌ی این‌ها را مدیون جناب آقای مهندس و خانواده ایشان هستیم.

سلام دوستان اعظم هستم همسفر
خوشبختانه آقای امین این دستور جلسه را به‌خوبی برای ما شکافت و مثلثی برای ما به وجود آورد که از سه ضلع تفکر، تجربه، آموزش تشکیل‌شده است. این سه ضلع باید باهم هماهنگ باشند، اگر این‌چنین بود ما می‌گوییم دانایی.  ما وقتی درزمینهٔ ای آموزش می‌گیریم؛ باید در جریانات تجربه قرار بگیریم تا به آن دانایی برسیم. اگر این سه ضلع باهم هماهنگ نباشند یعنی آموزش زیاد باشد و تجربه هم زیاد باشد ولی تفکر خیلی کم باشد؛ این فایده ندارد. یک دانشجویی که فارغ‌التحصیل شده و هیچ کاری بلد نیست، فقط دانایی درزمینهٔ رشته تحصیلی خودش را دارد ولی زمانی که دانش خودش را به عمل دربیاورد؛ آن موقع است که به دانایی مؤثر رسیده است. ما یاد گرفتیم که دانایی به پوشیدن لباس نیست، به تمدن نیست، به سواد نیست. نشانه دانایی به تفکرات و اعمال ما منتهی می‌شود اینکه انسانی بی اندیشیم و به رفتار و عمل و حرفمان آزمایش الهی بدهیم. در کتاب ۶۰ درجه از استاد سردار جمله بسیار زیبایی داریم که می‌فرمایند: اگر بوی گل یا چمنی حقیقی باشد نیاز به بیان آن نیست، زیرا از فاصله دورتر هم می‌شود با حس آن را دریافت نمود. انسانی هم که دانا باشد، دانایی او خیلی خوب قابل‌تشخیص است، نیازی نیست که بگوید من دانا هستم، این نشانه بارزی است از نادانی. در مورد کسب روزی و بخشش: من به این دانایی رسیدم که از مالی که دارم باید ببخشم. اگر من بتوانم به‌راحتی از مالی که در اختیاردارم ببخشم اینجاست که من به دانایی مؤثر رسیدم. امیدوارم همه ما بتوانیم دانایی خودمان را به دانایی مؤثر تبدیل کنیم.

سلام دوستان افسانه هستم یک همسفر

مسئله‌ی دانایی و دانایی مؤثر؛ تقریباً برای همه‌ی اعضا؛ در کنگره مشخص است و ما یک مثال معروف در کنگره‌داریم که می‌گویند: همه می‌دانند سیگار بد است ولی کسی که سیگار نمی‌کشد به دانایی مؤثر رسیده است. کسب روزی آن‌هم از نوع حلال در دین ما خیلی محترم شمرده‌شده؛ به‌گونه‌ای که در روایات داریم اگر کسی برای کسب روزی حلال از خانه خارج شود و بمیرد، شهید محسوب می‌شود. در مورد بخشش هم باید بگویم یکی از صفات بزرگ خداوند بخشنده بودن است و ما اگر بخواهیم به اصل خود نزدیک شویم باید این صفت بزرگ خدایی را در خود پرورش دهیم. دو آیه در قرآن روی من تأثیر زیادی گذاشت. اول اینکه (خداوند رزاق است و هر که را بخواهد روزی بی‌حساب می‌دهد) و دیگری اینکه (شما به مقام خالصان نمی‌رسید؛ مگر ازآنچه دوست دارید انفاق کنید.) در قسمتی از وادی یازدهم به این نکته اشاره‌شده: کسانی که همیشه در حال بازپرداخت آنچه دریافت نموده‌اند هستند، چه مادی و چه معنوی؛ همیشه مانند چشمه‌ای زلال و سرشار از انرژی و شادی و شعف هستند و کسانی که هر چه دریافت می‌نمایند، در عوض هیچ‌گونه پرداختی ندارند و همه‌چیز را برای خود و خانواده‌شان می‌خواهند، گویی تبدیل به شوره‌زار یا کویری می‌شوند که هیچ روئیدنی در آن‌ها نمی‌روید. پس اگر می‌خواهیم به حال خوش برسیم، باید بخشش مادی داشته باشیم. روزی دست خداست و ما با سعی تلاش روزی مقدر خود را به دست می‌آوریم. برخلاف تصور اکثر انسان‌ها هر چه انسان ببخشد دروازه‌های جدیدی از روزی برای او باز می‌شود. اکثر انسان‌ها به این دانایی رسیده‌اند که بخشش خوب است ولی آن‌هایی که می‌بخشند به دانایی مؤثر رسیده‌اند. انسانی که می‌بخشد؛ می‌داند آنچه امروز در دست اوست از طرف خداوند است و اگر او اراده کند در یک‌چشم به هم زدن با یک اتفاق خیلی کوچک می‌تواند همه دارایی او را بگیرد و یا چندین برابر افزایش دهد. سی دی ایمان رو گوش می‌کردم و احساس کردم این سی دی ارتباط زیادی با دستور جلسه لژیون سردار این ماه دارد و دوست داشتم با شما دوستان مشارکت کنم.

1- انسانی که ایمان دارد و می‌بخشد همانند چشمه جوشان است و انسان‌هایی که همه‌چیز را برای خود می‌خواهند همانند برکه هستند.

۲- محالِ کسی پرداخت نداشته باشد و دریافت کند.

۳-انسان‌هایی که سپاسگزار هستند دست به خاک بزنند طلا می‌شود و انسان‌هایی ناسپاس و ناشکر هستند، دست به طلا بزنند خاک می‌شود.

۴-انسان‌های باایمان کمتر مریض می‌شوند.

۵-سیستم هستی به‌گونه‌ای است که نکاشته نمی‌شود دروکنی. تا ندهی به تو چیزی نمی‌دهند.

۶- سیستم شعبده‌بازی هستی به‌گونه‌ای است که اگر برای تفاخر و باز پس گرفتن ببخشی، چیزی به تو برگشت داده نمی‌شود ولی اگر ببخشی و خدمت کنی و انتظار برداشت نداشته باشی، برگشت به تو چندین برابر می‌شود.

و جمله آخر از مولا علی (ع): لئیمان از طعام لذت می‌برند و کریمان از اطعام

 سلام دوستان بهاره هستم یك همسفر
من هفته پیش سه شنبه جزوه جهان بینی ٢ را میخوندم كه در مورد مثلث دانایی و دانایی موثر بود.
مثلث دانایی: تفكر، تجربه، آموزش
نیروهای منفی و بازدارنده :حس های منفی و بازدارنده هستند كه با كمك حسی كه همجنس خودشان است فرایند تخریب را كه شامل انهدام و انحراف است به انجام می رسانند
نیروهای بازدارنده بیشتر دانایی مؤثر را هدف قرار میدهند چون برای آنها مهمتر، عدم توانایی در انجام عمل صالح است
اگر در مثلت دانایی شخصی، ضلع تجربه از سایر اضلاع بزرگتر باشد و این شخص مدام دست به تجربه بزند و به تجربیاتش بیفزاید، روز به روز مثلثش نا متقارن تر میشود و دانایی مؤثر او رشد قابل توجهی نمیكند
ما باید به گونه ای عمل كنیم كه دانایی ما به دانایی مؤثر نزدیك شود و بهتر است از تفكر آغاز كنیم
من احساس میكنم خیلی مواقع نیروهای بازدارنده منو احاطه میكنن یه جاهایی میدونم كه یه كاری را اگه انجام بدم به نفع خودم هست ولی به هزار و یك دلیل از انجام اون كار سرباز میزنم
همیشه هم خودم را توجیه میكنم كه ایراد نداره این برام میشه یه تجربه
امیدوارم یه روزی هم من به طور كامل و واقعی به كنگره متصل بشم و یه فرمانبردار بی چون و چرا بشم


سلام دوستان من فاطمه هستم همسفر
در ابتدا سال نو را به آقای مهندس و خانواده محترم ایشان و همه اعضای کنگره ۶۰ به ویژه لژیون سردار تبریک عرض می کنم و برای همه عزیزان آرزوی سلامتی و موفقیت راخواستارم. در جهان بینی استاد امین داریم که برای رسیدن به دانایی سه ضلع تفکر تجربه و آموزش نیاز داریم و حال اینکه اگر این سه ضلع با هم به یک اندازه رشد کنند وارد مرحله دانایی موثر می شویم آن وقت است که می توانیم آموزش ها تجربه ها و دانایی های خود را به مرحله اجرا در آوریم استاد امین در جلسه مجازی عنوان کردند اگر بتوانیم از اتفاقات پیرامون خودمان درس بگیریم شکل قضیه عوض میشود. به عنوان مثال مسئله این روزها کرونا اگر ما در این قضیه و لایه آن متوقف شویم و اندوهگین شویم اگر از آن عبور کنیم آن وقتی به دانایی پی میبریم یک دلایلی پشت پرده نهفته است انسان به دانایی نمی رسد مگر از آن رنج و سختی عبور کند .همین کنار هم بودن ها که خیلی هم حیاتی بود الان متوجه می شویم به هر چیزی که پیش آید اگر انسان به نتایج آن خوب نگاه کند. میتواند پیامد آن را خوب بفهمد.  اگر یک معلم به نتایج کار شاگرد نگاه کند ودانایی لازمه را داشته باشد میتواند به ماهییت آن پی ببرد.به دست آوردن دانایی از خود گذشتگی زیادی می‌خواهد .تلاش زیادی می خواهد. اگر انسان به مرحله دانایی موثر برسد آن وقت است که کسب روزی و بخشش برای او بسیار شیرین می شود .چراکه واقعاً به م ماهیت این که بخشش نه تنهااز در آمد و مال شخص کم نمی شود بلکه به واسطه انتقال انرژی حال خوش چند برابر به خود شخص برمیگردد همانگونه که خداوند هم فرموده که پاداش بخشیدن را ده برابر می دهد

سلام دوستان نسرین هستم همسفر
سلام به جمع دوستان محبت،آن عزیزانی که دور هم جمع شده اند تا محبت خویش را نشانی از محبت بیکران بدانند.میزان دانایی سواد نیست ،تمدن نیست،مانند انسان بودن به لباس پوشیدن نیست،بایستی انسانی اندیشید.علامت ونشانه دانایی،اندیشه وتفکر ماست وبعد از تفکر اینکه مادر آزمایشات روزانه ودوراهی وچند راهی هایی که در طول روز ودر تمام لحظات زندگی وحتی در خواب با انها مواجع میشویم چه راهی را انتخاب می کنیم.انتخاب های ما نشانه دانایی ماست،میزان دانایی ما در سطح مثلث گونه قرار میگیرد،که اگر اضلاع آن برابر باشد می شود دانایی موثر یا دانایی که می توانیم به آن عمل کنیم در غیر این صورت یعنی اگر مثلث دانایی ما برابرنباشد ویا کوچک بزرگ باشد،آن دانایی،دانایی موثر نیست،اضلاع مثلث دانایی عبارتند از تفکر تجربه آموزش .اکثر انسان ها دارای مثلث بزرگی از دانایی هستند بسیاری از مسائل را میدانند.اما مثلث دانایی موثر انها معمولا خیلی کوچکتر است .یعنی میزان دانایی موثر به مراتب کمتر از میزان دانایی است.

سلام دوستان بیدا هستم یک همسفر
منم سی دی ایمان را گوش کردم خیلی خوشم اومد مخصوصا درمورد بخشش که صحبت میکردند. منم خیلی به این صحبت جناب مهندس معتقدم که بابخشش مال کم نمیشود وچه بسا همان مقدارکه بخشیدی خداوند دوبرابر آن رابه انسان بخشنده میدهد . ما مثل خوبی داریم که میگویند مال وثروت انسان مانند چاهی میماند که اگر ازآن بخشش کنی آب تازه راخداوندجایگزین میکند ، امااگرنه خساست کنی وازآن بذل وبخشش نکنی آب راکد میماند ومیگندد وخودشخص هم نمیتواندازآن بهره ببرد چه برسد به دیگران. واقعا شکرنعمت، نعمت را زیاد میکند ومن فکرمیکنم تنها نشان شکرگزاری انسان ازداشته هایش بخشش است.


تایپ و تنظیم: همسفر افسانه (لژیون هفتم)
همسفران نمایندگی ابوریحان

می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر فاطمه کمک راهنمای لژیون هشتم دوشنبه 8 اردیبهشت 1399 11:38 ب.ظ
خداقوت عزیزان مطالبتون عالی بود
همسفرزهرالژیون هشتم پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 04:31 ب.ظ
خداقوت به همگی عزیزان مطالبتون عالی بود
وهمچنین خداقوت میگم به خدمتگزاران سایت
همسفرزهرالژیون هشتم پنجشنبه 4 اردیبهشت 1399 04:31 ب.ظ
خداقوت به همگی عزیزان مطالبتون عالی بود
وهمچنین خداقوت میگم به خدمتگزاران سایت
همسفر اعظم کمک راهنمای لژیون یکم یکشنبه 31 فروردین 1399 11:54 ب.ظ
خدا قوت به خانم افسانه عزیز بابت ثبت گزارشات
سپاس از مشارکت خوب همه عزیزان
همسفر نرگس کمک راهنما لژیون دوم یکشنبه 31 فروردین 1399 05:13 ب.ظ
خداقوت به عزیزان بسیار عالی بود
همسفر فاطمه لژیون یکم یکشنبه 31 فروردین 1399 11:00 ق.ظ
خدا قوت به همه خدمت گزاران مجازی و سایت
خیر و برکت این خدمات در زندگی شما عزیزان و زحمتکشان بی توقع جاری وساری
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات