مصاحبه با آقای امین دژاکام دیده بان جهانبینی کنگره60
پنجشنبه 11 مهر 1398 ساعت 09:12 ق.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر معصومه | ( نظرات )
در یک افطار از ماه مبارک رمضان با جناب آقای امین دژاکام، دیده بان و استاد جهان بینی کنگره 60 به گفت و گو نشستیم ؛ شما را به مطالعه این مصاحبه زیبا دعوت می کنم.
_  پایه و اساس شکل گیری کلاس های جهان بینی چه کسی بود؟
من احساس می کنم باعث این مسئله هم خود آقای مهندس بودند، از دوران کودکی در خانواده درباره مسائل فلسفه صحبت می شد در ادامه در سنین نوجوانی در خانه ما جلسات قرآن و عرفان برگزار میشد و درباره این مسائل  صحبت میشد و من هم راغب شدم و نشانه هایی در من ظاهر شد و مهندس بنده را به ادامه تفکراتم تشویق می کردند.
_ این مباحث نتیجه مطالعات کتب مختلف هست؟
نه،این مطالب به نوعی زایش و القائات فکری هستند،اینطور بگویم همه ما در زندگی یکسری مشکل و مسئله داریم، من برای حل این مسائل در ابتدا طرح مسئله میکردم، مسئله را به طور کامل و شفاف باز میکردم و بعد دنبال راه حل می گشتم در این راه از دانش کتاب 60 درجه و اساتید کتاب و خود مهندس کمک گرفتم و راه حل مناسب را پیدا می کردم و در اینجا جهان بینی مطرح شد. گاهی اوقات برای یافتن جواب یک موضوع بسته به نوع آن چند هفته یا چند سال مورد تفکر قرار می گرفت.

_ این القائات از چه نوع است؟
این القا برای همه انسانها پیش می آید و چیز خاص و جدیدی نیست که مختص من باشد و از ابتدای خلقت نیز وجود داشته و همه انسان ها مورد القا واقع می شوند منتها یک انسان با تمرکز بر یک موضوع می تواند اثر القا را ببیند و اگر دیگران نمی توانند ببینند به دلیل درگیر شدن در امورات روزمره زندگی است.من یک مقدار وقت این را داشتم و در شرایطی قرار گرفتم که توانستم اثر القا را بیشتر احساس کنم.
در ابتدا،  تمرکز روی یک موضوع خاص مانند یک کورسوی کوچک میان سیاهی است اما در ادامه نقطه نورانی شروع به رشد می کند.

_ گاهی اوقات بدون تمرکز تصویری از آینده در ذهن ما نقش می بندد و همان اتفاق برای ما پیش می آید دلیل این اتفاق چیست؟
این در صورت قوی شدن حس پدید می آید، چون حس مانند خبرنگار اطلاعات را جمع آوری میکند. در جهان فیزیک ما با موضوع زمان سروکار داریم و برای ما امروز و فردا معنی دارد اما زمانی که حس از کالبد خارج می شود، اطلاعات  و تصاویری ازآینده جمع آوری می کند و زمانی که ما به آن موضوع میرسیم متوجه میشویم که این تصویر را قبلا دیده ایم.

_ این مسئله باعث رشد منیت در ما نمی شود؟
خاص بودن سراغ همه انسانها می آید درواقع زمانی که انسان شروع به پیشرفت می کند و اتفاقات جدید را می بیند احساس خاص بودن به انسان دست میدهد اما باید بدانیم دانش اندک انسان را از خدا دور و دانش بیشتر انسان را به خدا نزدیک می کند. انسان در ابتدای پیشرفت این احساس را دارد اما وقتی که جلوتر می رود انسان هایی را می بیند که کارها و خدمات ارزشمندی را داشته اند، با همه این کارها می گویند کار خاصی انجام نداده اند و در اینجا متوجه می شود که انسان خارق العاده ای نیست.

_ آقای امین که در پیشگفتار کتاب 60 درجه به پدر خود به آن شرایط معترض بوده چطور امروز به استاد امین تبدیل شده که کلامش باعث تغییر انسان های زیادی شده؟
از همان ابتدا من ظاهر آرامی داشتم اما درونم آتشفشان بود و آتش های زیادی در وجودم بود افکار بد، حالت های بدی چون جنون و همیشه دنبال راه کاری برای خلاصی از این آتش ها بودم که با حمایت خانواده و فضای کنگره و محبت و انرژی اعضای کنگره و فعالیت هایم در کنگره و مهمتر از همه حمایت خداوند که من را هدایت کرد و این آتش ها صرف جهان بینی شد.

_ شما رشد همسفران کنگره چطور ارزیابی می کنید؟
با توجه به وقت آموزشی آنها نسبت به مسافران در بعضی جاها خوب رشد کرده اند و در بعضی جاها نه، در کل می توان گفت رشد خوبی داشته اند و این را از صحبت ها و نوشتارها و آغازنامه هایی که آماده کرده اند می توان مشاهده کرد.

_ شما عملکرد سایت  و وبلاگ های کنگره را مثبت می دانید؟
من سایت کنگره را بسیار قوی و موفق می دانم اما وبلاگ های کنگره را وقت نمی کنم سر بزنم که باید یک برنامه ای هم برای اینکار در نظر بگیرم.

_ جایگاه افراد در کنگره بر چه اساسی تعریف می شود؟
ما دونوع جایگاه داریم:1- جایگاه قراردادی2- جایگاه در قلب انسانها.
این دو باهم فرق دارند،در کنگره دیده بان یک وظایف و اختیاراتی و یکسری قدرت هایی دارید  یعنی یک قرار داد و حد مشخصی دارد و یکسری قدرت ها هم وجود دارد که بی مرز هستند، اینکه دیگران چقدر شما را دوست داشته باشند و برعکس چقدر از ما بترسند گاهی هم ممکن است یکسری درها از روی ترس آدمها، برای ما باز بشود بدون اینکه منصب خاصی هم داشته باشیم و از روی ترس به ما احترام بگذارند اما به طور کلی در کنگره براساس میزان خدمتی که انجام می دهیم جایگاهمان مشخص می شود.

_ چطور می توانیم در قلب انسان ها جایگاه خوبی داشته باشیم؟
در ابتدا باید آتش را در قلب خود نگه داریم همه ما در وجودمان آتش های همچون خشم،کینه،نفرت و... را داریم باید اینها را درقلب خود نگه داریم و وارد زندگی دیگران نکنیم یعنی شر ما به کسی نرسد.

_ اگر شر کسی به ما رسید چه کنیم؟
با شر جواب او را ندهید، باتدبیر و حوصله و صبر و تفکر.
مقابله به مثل نکنید می توانید انتقام بگیرید اما ترجیحا اینکار را نکنید شاید در ابتدا سخت به نظر بیاید و ممکن است باورهای انسان به هم بریزد و انسان فشار زیادی را تحمل کند. اما مسئله ای هست و باید بدانیم اگرکسی به شما نیش زد و سم آن  وارد بدن شما شد شما دو راه دارید یکی اینکه از همان سم بسازید و به آن شخص و دیگران بزنید یا می توانید آن مسمومیت و درد را تحمل کنید و پادزهر آن را بسازید که این پادزهر جنسش کاملا فرق می کند و آن پادزهر را به همه انسانها هم بدهید.
جهان بینی به نظر من به نوعی پادزهر هست اگر اثری گذاشته و می گذارد بایستی پادزهر باشد، اگر کسی جهان بینی را می خواند و حالش عوض می شود و زندگیش تغییر می کند باید یک خاصیتی داشته باشد و باید پادزهر باشد.

_ شما عشق را چطور درخودتان پیدا کرده اید ؟
در واقع این مسئله مربوط به این سالهای اخیر هست و درگذشته  در مورد این مسئله صحبت نمی کردم چون شناختی نداشتم.
دست مایه موضوعات جهانبینی اتفاقات روزمره هست که ممکن است برای هر کدام از ما اتفاق بیفتد و علت این قضیه برمی گردد به تجربه ای که من داشتم و باعث شد عمیق تر به موضوع عشق نگاه کنم و این موضوع در زندگی و کارها و برنامه های من تاثیر گذاشت و این اتفاقات و مسائل به من یک دید هنری بخشید و احساس کردم که باید درباره این مسئله هم صحبت کنم.

_ نقش همسفر در درمان اعتیاد؟
همسفر نقش کاتالیزور و تکمیل کننده را دارد و می تواند به درمان سرعت بدهد و اگر مسافری همسفر نداشت کار کمی سخت می شود چراکه تمام بار درمان و سفر بر دوش خودش است اما درمان اتفاق می افتد.
بسیاری از مشکلات ما در برخورد با آدم های دیگر است حتی اگر در مدار ما هم نباشند، گاهی اوقات شخصی را می بینیم و به هم می ریزیم و در زندگی بین مسافر و همسفر درگیری وجود دارد بواسطه کوتاهی هایی که در حق یکدیگر انجام داده اند و زخم هایی که به یکدیگر وارد کرده اند در اینجا باید حساب خود را با انسانها صاف کنیم. همسفر باید عمیقا مسافر راببخشد در غیراینصورت یک بار اضافی بر دوش مسافر وجود دارد.کمکی که همسفر می تواند داشته باشد این است که بپذیرد رفتارهای مسافرش تحت تاثیر نیروی شیطانی به نام مواد مخدر بوده و به نوعی او در انتخابهایش با کسی دیگر شریک بوده و خیلی مواقع آن نیرو جای او تصمیم گرفته، مسافر را ببخشد و به او فرصت جبران بدهد. همه چیز در هستی قابل بازیافت و یا از بین رفتن هست می شود دوباره بازسازی کرد.

_ چرا در کنگره بر انجام ورزش تاکید می شود؟
ورزش کردن کار بسیار خوبی است اما ابتدا باید بدانیم چه نوع ورزشی مناسب و مفید فایده برای ما خواهد بود، در ورزش های حرفه ای یکی از کارهایی که انجام می شود همین است که بررسی می کنند با توجه به آناتومی و خلق و خو و طبیعت افراد چه ورزشی مناسب است، اما من به تجربه دریافتم که چه ورزشی برای من مناسب است.

_ ورزش تیروکمان چه تاثیراتی برای شما داشته؟

تیروکمان برای کسانی که پراکندگی افکار دارند بسیار مفید است و باعث تمرکز می شود،اعتماد به نفس را تقویت می کند،تنش افکار را از بین می برد،کارایی قلب را بهتر می کند و برای انسان هایی که از روزگار دل پری دارند بهترین ورزش است، انسان را از ناراحتی ها تخلیه می کند و هر تیری که از کمان خارج می شود مقداری انسان را سبک می کندو باعث کاهش افسردگی می شود و به طور کلی ورزش درمانی محسوب می شود.

_ آیا ممکن است برخی از احساسات همچون ترس و یا عشق را از زندگی و بعد قبلی با خود به همراه داشته باشیم؟
بستگی دارد و ممکن است این مسئله هم وجود داشته باشد، اما تمرکز روی این مسئله راه حل مناسبی نیست و کمکی نمی کند چراکه با موضوعی کار داریم که حیطه مشخصی ندارد، مثل اعتیاد می ماند در کنگره کاری نداریم شخص چه زمانی مصرف کننده شده چه چیزهایی مصرف کرده و با چه کسی، با زمان حال کار داریم.

_ بهترین راه برای اینکه تزکیه را آغاز کنیم در چیست؟
نباید بر مسئله خاصی زوم کنیم چراکه در زندگی روزمره به اندازه کافی مسئله وجود دارد که اگر همین مشکلات جاری  را با تمرکز حل کنیم و جلو برویم بهترین کار است، روابط بین همدیگر را بهتر کنید و وظایفتان را بهتر و درست تر انجام دهید خودش آغاز تزکیه است.

_ استاد جهان بینی وقتی دلش از روزگار می گیرد چه کاری انجام می دهد؟
من شعر می گویم و می نویسم، داستان سیاه چاله هم از نوشته های خود من هست، شعر گفتن کمک بزرگی به من می کند، به جز نوشتن تیروکمان هم به من آرامش می دهد.

_ اصطلاح " حال خراب" برای چه کسانی مورد استفاده قرار می گیرد، آیا شما این واژه را درست می دانید؟
ممکن است هر انسانی در مسیر پیش رویش با یک بحرانی مواجه شود و یک مشکلی بوجود بیاید که شخص حریفش نباشد و او را دچار غم و اندوه و رنج کند، در اینجا اگر فرد دیدگاه مصلح را داشته باشد تلاش می کند مسئله را حل کند و هر کاری که از دستش بربیاید را انجام می دهد اما یک زمانی فردی با حضور چند ساله در کنگره هنوز هم بداخلاق است، جواب سربالا می دهد، درواقع واژه حال خراب در ابتدا برای این افراد به کار می رفت که در ادامه مورد سواستفاده دیگران قرار گرفت که خوشبختانه این اصطلاح بد، مدتی است اصلاح شده و بهتر هم می شود.

 نوشته شده در بیست و ششم شهریور ۱۳۹۲

تنظیم و ویرایش از همسفر افسانه لژیون هفتم
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مصاحبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
همسفر رویا لژیون نهم یکشنبه 14 مهر 1398 02:33 ب.ظ
بسیار عالی بود
همسفر راضیه لژیون ششم یکشنبه 14 مهر 1398 08:04 ق.ظ
خداقوت عالی بود
همسفر کاترین لژیون هفتم شنبه 13 مهر 1398 09:00 ب.ظ
بسیارزیبا وعالی
جمعه 12 مهر 1398 11:36 ب.ظ
سپاس فراوان وخداقوت خدمت خانم افسانه
همسفر ملیحه لژیون۶ پنجشنبه 11 مهر 1398 09:53 ب.ظ
سلام خیلی خوب خانم افسانه بسیار زحمت کشیدید
همسفر فرح لژیون ششم پنجشنبه 11 مهر 1398 10:32 ق.ظ
مصاحبه خوبی بود
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Website Traffic | Buy Targeted Website Traffic