مصاحبه با دیده بان جهان بینی، استاد امین
چهارشنبه 22 خرداد 1398 ساعت 03:19 ب.ظ | نوشته ‌شده به دست همسفر معصومه | ( نظرات )


باسلام و عرض ادب خدمت شما دیده بان محترم استاد امین، استاد لطفا بفرمایید کسی که آموزش نمی بیند دچار منیت است در این حالت چه باید کرد؟
باید شاگردی کرد و وقتی سر کلاس نشست بازی شروع می شود آنجا منیتش هست استاد می خواهد حرف بزند او قبل استاد نظر می دهد و می خواهد بگوید که من خیلی بلدم منتظر فرصتی می گردد که توانایی خودش را به استاد نشان بدهد در این حالت معمولا استاد هم خوشش نمی آید و استاد هم به تجربه می داند کسی که خودش را مطرح می کند به درد نمی خورد و برای بهبود این وضعیت باید هر وقت این حس که می خواهد خودش را نشان دهد آمد، خویشتن داری کند و جلوی خودش را بگیرد افسار خودش را بکشد. وقتی استاد چیزی گفت جلوی دهانش را بگیرد و چیزی نگوید این می شود خویشتن داری. آدمهایی که منیت دارند مدام اظهار نظر می کنند توی همه چیز می خواهند تعیین تکلیف کنند. منیت یک ساختار است، ساختار چه می خواهد؟ انرژی می خواهد باید شارژ بشود چطوری شارژ می کند؟ با تائید گرفتن همین که خودش را به استادش ثابت کرد انرژی می گیرد پس باید خویشتن داری کند که فشار هم می آید گاهی ذهنش پر از حرف، پر از قضاوت و ... می شود؛ اما بایستی ادامه بدهد تا یواش یواش شروع کند به جذب کردن مطالب استاد، یعنی یک فرایند را طی نماید.
استاد لطفا درباره مسافرانی که برگشت می خورند بفرمایید وظیفه همسفران چیست؟ 
برگشت خوردن تجربه دردناکی است بایستی اینگونه به قضیه نگاه کرد مثل یک داروی تلخی است که بایستی آن را خورد. اگر داروی تلخ را خورد یواش یواش درمان می شود. تلخی اش کجاست؟ تلخی آنجاست که باید بیاید کنگره بگوید من برگشت خوردم و هر برخوردی شد خودش را آماده کند، تنبیه اش می کنند، کمیته انضباطی می شود و ... اینها همه تلخ است اما وقتی که اینها را بپذیرد و قبول بکند و انجام بدهد دوباره درها یواش یواش باز می شوند. چون کنگره به هر کسی یک بار فرصت می دهد که بیاید و رایگان سفر کند، اشتباه کند تنبیه می شود و بعد از تنبیه و مجازات امکان سفر معمولا می دهند؛ اما پذیرفتن اشتباه همان تلخی هست که باید قبول کند و این تلخی ممکن است تا سه ماه طول بکشد، چون می آید به دوستانش نگاه می کند که خیلی پیشرفت کرده اند مرزبان شده اند و ... این قیاسها برایش اتفاق می افتد. اینجاست که باید بداند که سلامتی و درمان قیمتش بیشتر از این مقایسه هاست اگر این را متوجه شود آنوقت جو سنگین برایش هضم می شود. خاصیت انسانها این است که وقتی اشتباه خودش را پذیرفت ناخودآگاه رفتارش عوض می شود. شما کسی را که اشتباهش را می پذیرد تنبیه می کنید و ممکن است حتی در تنبیه او تخفیف قائل شوید. انسان تا زمانی که خطایش را نمی پذیرد و دائم می خواهد ثابت کند که حق با من بوده، آدمها با او زیاد برخورد خوبی ندارند، ولی وقتی اشتباهش را پذیرفت آدمها قلبا دوست دارند که نتیجه بگیرد و پیشرفت کند. برای همسفرش هم همینطور اگر امکانش هست بیاید، سفر و آموزش خودش را ادامه بدهد.

استاد گرامی بعضی از مسافران برگشتشان همراه با آزار و اذیت غیر قابل تحمل برای همسفرش می باشد وظیفه همسفر چیست؟
اینها چیزهای شخصی هست تا موقعی که قضیه بحرانی نشده توصیه می کنیم که همسفر بیاید آموزش بگیرد یعنی توصیه می شود که خویشتن داری کند. راه خودش را برود سعی کند خانواده اش را حفظ کند. ببخشد و در کنگره اینها را آموزش می دهیم؛ اما اگر شرایط خیلی ناجور شد و مسئله جانی شد آن زمان مختار است برود چون دیگر آموزش آنها بر عهده ما نیست، نمی توانیم به او هم بگوییم برو شکایت کن، بفرستش کمپ و یا ... ما می توانیم بگوییم آموزش شما از اینجا به عهده ما نیست. نمی توانیم توصیه کنیم برو وکیل بگیر و... یا راهکار بدهیم ما از این گونه راهنماییها نداریم. فقط می توانیم مشورت دهیم یا ارجاع به متخصص دهیم که برود و مشورت بگیرد چون در مشورت خود شخص تصمیم می گیرد.

استاد در سی دی های آموزشی شما الفاظ سختی به کار می رود برای من راهنما نیز فهم آن سخت است حال چه باید کرد؟
هر علمی، کلیدی دارد خیلی از بزرگان نیز انجام می دهند ما در هر موضوعی باید دنبال کلید و شاه کلید باشیم اگر بتوانیم از مثالها استفاده کنیم قضیه ساده می شود. در شاه نامه داستان گفته می شود داستان رستم و اسفندیار، رستم هر گونه شمشیری می خورد زود خوب می شود در واقع رستم اگر به بند کشیده شود و ... آدرس بندگی خداست. پس باید در هرموضوعی دنبال کلید آن باشیم. 

استاد چگونه در کنگره در مسیر محبت قرار گیریم و بمانیم ؟
باید بخشنده باشیم شما باید بکارید به فکر کاشتن باشید و محبت خودش را با بخشش نشان می دهد. باید ابتدا بذر محبت را که بخشش است کاشت، بدون بخشیدن قادر به محبت نیستیم. اگر بخواهیم در مسیر محبت کنگره قرار بگیریم باید به میزان آگاهی که کسب می کنیم ببخشیم. گاهی یک کاسب یک کاسه برنج می بخشد این که مهم نیست اما زمانی که فقیر همان را ببخشد کار بزرگی است پس به میزان دانایی بخشش مهم است.

با توجه به نزدیک شدن به آزمون کمک راهنمایی چه پیامی برای داوطلبان دارید؟
تلاشتان را بکنید به نتیجه کار می رسید از درس خواندن لذت ببرید. ابتدا باید سعی کنیم از کاری که می کنیم لذت ببریم اما یواش یواش لذت بخش می شود. از خواندن سی دی لذت ببرید شاید یک سال قبول نشوید سال بعد هم فرصت هست. خودم 5 یا 6 سال امتحان دادم تا قبول شدم آرزوی موفقیت برای عزیزان دارم.

نظرتان درباره مشارکت همسفران در لژیون مالی چیست؟ 
خیلی خوب است همسفران در حد توانشان مشارکت کنند؛ اما باید آنقدر باشد که زندگیشان بهم نریزد اینجا دو مرز است. یکی پول دادن باید احساس شود و یکی آنقدر ببخشیم که محتاج نشویم دچار مشکلات عدیده نشویم همسفران آنقدر کمک کنند که درمسائل خانواده مشکل ایجاد نشود.

چقدرباید در کنگره بود چگونگی حضور در کنگره و خانواده چقدر باشد؟ 
باید به اندازه خدمت کنیم اول بای دبدانیم که آموزش از ساعت 5 تا 8 است شما در همین چند ساعت خدمت کنید وقتی ده شب می رسید و خسته هستید چه می شود؟ اما زمانی که یک ساعت زودتر می رسید با بچه یک کارتن می بینید یا یک ساعت با او بازی می کنید، وقتی دیر می رسید سهم بچه رفته است خدمت باید اندازه داشته باشد.

برای کسانی که به کنگره می آیند اما با کنگره هم سو و هم حس نیستند چه باید کرد؟ 
اینجا به هنر راهنما بر می گردد اولا باهمه یک جور نباید رفتار کرد بعضی ها یخ شان دیر باز می شود باید بدانیم چقدر به این آدم محبت کنیم چقدر صبر کنیم. درکل باید فرصت داد باید حال خوش داد، سخت گیری نکرد اگر تکلیف انجام نداد تنبیه کرد اما نباید فرد را در یک چهار چوب عقیدتی سخت گذاشت.
 
همسفری که مسافر ندارد تا چه زمان میتواند به کنگره بیاید؟
 تا یک یا دو سال

مرزبان ویا خدمتگذاران که درجایگاه خدمتی هستند آیا دچار منیت هستند؟
نه شما باید فرمان بدهید.

منبع: وبلاگ همسفران کرج
Print Friendly Version of this pageپرینت مطلب داغ کن - کلوب دات کام Share
مرتبط با: مصاحبه،


می توانید دیدگاه خود را بنویسید
اعظم کمک راهنمای لژیون یکم پنجشنبه 30 خرداد 1398 12:32 ق.ظ
با عرض سلام و احترام
بسیار سپاس گزارم از صبر و حوصله دیده بان محترم جهان بینی آقای امین که به سوالات پاسخ کامل دادند.آرزوی بهترینهارو برایشان میکنم
خانم معصومه عزیز از شما هم بابت ثبت این مصاحبه شیرین سپاس گزارم.
همسفر راضیه لژیون۶ دوشنبه 27 خرداد 1398 03:56 ب.ظ
بسیار لذت بردم از این مصاحبه خداقوت خانم معصومه و سپاس از استاد عزیز
همسفر فاطمه کمک راهنمای لژیون هشتم شنبه 25 خرداد 1398 03:45 ب.ظ
استاد امین عزیز سپاس گذارم بخاطر مطالب عالی وپراز انرژیتان بهترین هارو برای شما وخانواده نازنینتان آرزو می کنم
خانم معصومه خدا قوت ممنونم بخاطر زحماتتان
همسفر بهرامی شنبه 25 خرداد 1398 10:15 ق.ظ
خانم معصومه عزیز ممنون از مطالب خوبتون .استفاده کردم
پنجشنبه 23 خرداد 1398 12:59 ق.ظ
خداقوت خدمت استاد امین عزیز بسیار مصاحبه عالی و پرباری بود.
تشکر از خانم معصومه عزیز مسئول وبلاگ.
 
درباره ما ...
دریافت نشریات و فایل های صوتی ...
دریافت کتاب «عبور از منطقه 60 درجه زیر صفر» نویسنده: مهندس حسین دژاكام دانلود نوشتارها و فایلهای صوتی کنگره 60 در قالب فایل Mp3 و PDF
اشعار شاعران کنگره 60
اشعار شاعران کنگره 60
مسافران و همسفران محترم کنگره 60 می توانند اشعار خود را به ایمیل: adezhakam@gmail.com برای آقای امین دژاکام ارسال کنند.
آمار سایت ...
• تعداد مطالب:
• تعداد نویسندگان:
• آخرین بروز رسانی:
• بازدید امروز:
• بازدید دیروز:
• بازدید این ماه:
• بازدید ماه قبل:
• بازدید کل:
• آخرین بازدید:

شبکه اجتماعی فارسی کلوب | Buy Mobile Traffic | سایت سوالات